Copywriting to obecnie bardzo popularny zawód, którym interesuje się coraz więcej osób. Możliwość zarabiania bez wychodzenia z domu jest bowiem bardzo kusząca dla niejednej osoby. Jeśli i Ty interesujesz się tym, jak wygląda praca w Internecie, jak zacząć działać w tym zawodzie i gdzie szukać zleceń, zapraszam do lektury niniejszego poradnika. Mam nadzieję, że dzięki przekazanej wiedzy nie tylko dowiesz się, co to copywriting, ale również przekonasz się, czy zarabianie przez Internet jest dla Ciebie.
Copywriting – co to jest? Czym jest SEO copywriting?
Zacznę od tego, co to jest copywriting. Jest to tworzenie tekstów różnego typu o odmiennej tematyce, np. artykułów blogowych, opisów produktów, opisów kategorii sklepowych. Copywriter może również prowadzić kanały w social mediach, przygotowując posty.
Copywriting wiąże się zwykle z marketingiem. Wspomniane teksty sprzedażowe (np. opisy produktów) muszą zostać tak przygotowane, aby zachęcić potencjalnych klientów do zakupu wybranych produktów lub skorzystania z usług danej firmy. Copywriting to także tworzenie sloganów reklamowych czy nawet nazw dla firm.
Jako copywriter będziesz przygotowywać między innymi:
- artykuły blogowe,
- opisy produktów,
- opisy kategorii,
- nazwy firmowe,
- slogany reklamowe,
- a także wiele więcej.
Często copywriter pisze artykuły na blogi, gdzie swoje publikacje przygotowuje na podstawie wytycznych. Tutaj mowa głównie o SEO copywritingu, w którym ważne jest uwzględnianie w tekstach słów kluczowych, które wpływają na pozycjonowanie.
Temat jest na tyle złożony, że zależy od wielu czynników. Oprócz dobierania konkretnych fraz liczy się także struktura całego artykułu, a więc budowa nagłówków, długość tytułu czy akapitów oraz liczne urozmaicenia w tekście (grafiki, filmy).
Sprawdź: Nagłówki H1, H2, H3 – znaczenie dla SEO i czytelności
Copywriting – jak zacząć? Płatny kurs czy szukanie darmowej wiedzy?
Chcesz spróbować swoich sił jako copywriter? Nie wiesz, od czego zacząć? Oczywiście samo poznanie tego, co to copywriting, nie pozwoli Ci nim zostać. Musisz wiedzieć, jakie kroki wykonywać w dalszej kolejności.
Wiedzy w Internecie na temat copywritingu (w języku polskim czy angielskim) nie brakuje, więc zamiast płatnych kursów możesz na początku posiłkować się darmowymi źródłami. Pozwoli Ci to między innymi poznać tajniki tej branży oraz to, jak dokładnie powinien być zbudowany tekst SEO.
Pamiętaj, że korzystanie z darmowych źródeł ma swoje wady. Z racji tego, że nie wiesz za dużo o copywritingu, jesteś narażony na zaczynanie od skomplikowanej teorii zamiast podstaw. Wiedza w płatnych kursach jest zazwyczaj uporządkowana tak, aby zaczynać od najprostszych zagadnień, aby następnie stopniowo przechodzić do coraz bardziej skomplikowanych tematów.
Dodatkowo dobry płatny kurs copywritingu nie pominie istotnych informacji. Dzięki niemu szybciej poznasz, czym jest copywriting, jak zacząć i jak szukać klientów. To sposób na błyskawiczne wdrożenie się do branży, choć nie ukrywam, że samodzielne zgłębianie tematu także może przynieść zadowalające efekty. Jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa nie pojawią się one tak szybko jak w przypadku płatnych kursów.
Sprawdź: Jak efektywnie zarządzać czasem? 6 porad dla każdego freelancera!
Copywriting – zlecenie. Gdzie szukać ofert?
Zarabianie przez Internet to świetny sposób choćby na pracę dodatkową. Nie trzeba bowiem zatrudniać się na pełny etat. Może być to oczywiście ciekawy sposób na dorobienie do domowego budżetu. Gdzie jednak szukać zleceń?
Na początku mogę polecić strony, na których po utworzeniu konta zyskujesz dostęp do bazy przeróżnych ofert. Są to takie strony jak choćby goodcontent.pl. Ich minusem są zwykle niskie stawki, nieakceptowane przez doświadczonych copywriterów. Jeśli jednak dopiero zaczynasz, to miejsca, gdzie napiszesz swoje pierwsze teksty, a przy okazji na tym nieco zarobisz.
Następnym krokiem jest przygotowanie portfolio – po kilku pierwszych zleceniach będziesz mógł już w nim coś umieścić. Dzięki niemu będziesz mieć szansę na poznanie klientów, którzy za Twoje teksty zapłacą znacznie więcej niż w przypadku wspomnianych platform ze zleceniami.
Portfolio powinno składać się z kilku (najlepiej różnego typu) tekstów, które już zrealizowałeś. Linki (a najlepiej screeny całych stron z Twoimi publikacjami) będą potwierdzeniem Twojego dotychczasowego doświadczenia. Jeśli jednak dopiero zaczynasz i nie możesz pochwalić się opublikowanymi już na stronach www artykułami, napisz przykładowe teksty i umieść je w swoim portfolio.
Copywriting – zarobki. Czy zarabianie przez Internet ma sens?
W artykule wytłumaczyłem, co to copywriting. Wspomniałem też, jak zacząć zarabianie online, a także gdzie szukać zleceń. Ale czy zarabianie przez Internet ma tak naprawdę sens? Odpowiedź: tak, ma to sens! Zarówno jeśli chcesz zająć się tym pełnoetatowo, jak i potraktować copywriting jako praca dodatkowa, aby dorobić do domowego budżetu.
Miej na uwadze jednak, że początki mogą być trudne. Rzucenie wszystkiego i zajęcie się wyłącznie pisaniem może nie być najlepszym pomysłem. Pierwsze zlecenia prawdopodobnie nie przyniosą dużego zarobku, ale za to wzbogacą Cię o bezcenne doświadczenie. Tylko z nim możesz znajdować coraz więcej klientów, którzy będą skłonni płacić więcej za Twoje teksty. W takiej sytuacji copywriting na pełny etat staje się realnym sposobem na życie.
Ten artykuł miał na celu omówienie w wielkim skrócie tematu copywritingu. Poszczególne kwestie związane z nim będę opisywać już w odrębnych wpisach. Copywriting to na tyle złożone zagadnienie, że nie da się je przedstawić dokładnie w jednym tekście.